Wady i zalety ucieczki w bezsilność i kreowania ról

Ucieczka w bezsilność

Zalety

„Takie jest życie; nie ma na to rady” – to najczęściej wypowiadana maksyma ludzi, którzy uciekają przed problemami, uznając się za bezsilnych. Chowanie głowy w piasek pod pretekstem bezsilności zapewnia chwilowy spokój sumienia.

Wady

Uznanie się za bezsilnego nasila i mnoży problemy zamiast je rozwiązywać. Zwiększa też podatność na cudzą manipulację i unicestwia wolność samostanowienia.

Kreowanie ról

Zalety

Kreowanie danej roli i manifestowanie jej w środowisku zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Potrzeba bezpieczeństwa jest zazwyczaj silniejsza od pragnienia wolności i zachowania indywidualności, ponieważ te dążenia zostają skutecznie zablokowane już we wczesnym dzieciństwie.

Wady

Kreowana rola dość szybko okazuje się sytuacją bez wyjścia, nie można się z niej wycofać. Człowiek, który całkowicie identyfikuje się ze swoją rolą, traci swobodę działania i zamienia się w marionetkę. Doskonale ilustruje tę sytuację francuski film telewizyjny pt. Jos- se, nakręcony na podstawie noweli Marcela Aymé (Przechodzimur). Dramat bohatera polega na niemożności odnalezienia swego „ja” pod maską wpojonej i zakodowanej roli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *