Wady i zalety przeniesienia

Zalety

Przeniesienie jest „zdrowszą” techniką obronną niż tworzenie objawów, ponieważ człowiek nie odreagowuje urazów na własnym ciele, lecz przenosi je na obiekty zastępcze.

Wady

Po odreagowaniu urazu jednostka czuje ulgę i odprężenie, cierpi natomiast wykorzystywany obiekt zastępczy. Skutki przeniesienia mogą być szkodliwe społecznie, ponieważ przeniesione treści i tendencje po jakimś czasie powracają jak bumerang do przenoszącego.

Zalety

Agresję można rozładować, na przykład przez aktywne uprawianie sportu, czego dodatkową korzyścią jest poprawa ogólnej kondycji fizycznej. Energia seksualna znajduje rozsądne ujście w aktywnych działaniach przydatnych społecznie. Człowiek uwalnia się od presji dążeń agresywnych i popędu seksualnego.

Wady

Jednostka traci okazję do zbadania przyczyn agresji i próby konfrontacji z problemem (agresja jako obrona konieczna), co prędzej czy później mści się na niej. Przyczyna agresji pozostaje nadal czynna. Popęd seksualny ulega wprawdzie sublimacji, ale nie likwidacji. Niepotrzebnie traci się również energię, którą można by sensownie zainwestować w inną działalność. Nie zaspokojonego popędu nie można zrekompensować innymi rodzajami satysfakcji; niekiedy pojawia się mniej lub bardziej świadome uczucie frustracji, które z kolei zwiększa gotowość do działań destruktywnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *