Wady i zalety Projekcja

Zalety

Można nie zauważać źdźbła we własnym oku, ale wolno krytykować belkę w oku bliźniego. Własne wady postrzegane u innych są przedmiotem ostrej krytyki, bez uszczerbku dla własnej osoby.

Wady

Proces poznania samego siebie i kształtowania dojrzałej osobowości ulega zahamowaniu przez projekcję treści na innych. Niemożliwe jest obiektywne postrzeganie świata zewnętrznego. Złudzenia wywołane przez projekcję powodują błędy w postępowaniu. Projekcja jest mechanizmem obronnym, trudnym do zdemaskowania. Osoba rzutująca na innych swoje uczucia i dążenia z trudem tylko albo w ogóle nie uświadamia sobie stosowania przez siebie tego mechanizmu.

Tworzenie objawów

Zalety Wady

Człowiek kieruje agresję Objawy dość szybko przeciw sobie i tworzy postać chronicznego objawy, toteż na pierwszy schorzenia, ponieważ oka trudno zauważyć w tym jakieś pozytywy. A jednak są w tym działaniu dwie nieświadome korzyści: po pierwsze, autoagresja prowadzi do okaleczenia własnego życia – człowiek woli żyć krócej, aniżeli dłużej znosić bolesne urazy; po drugie, cierpienie powinno przyciągnąć uwagę otoczenia, wzbudzić w nim chęć przyjścia z pomocą i zapewnić ochronę zdrowia (zgodnie z teorią Freuda o wtórnej korzyści z choroby). Presja cierpienia zmusza niekiedy do podjęcia psychoterapii, o ile cierpiący ma dosyć czasu i pieniędzy. cie terapii jest niedostępne dla kieszeni milionów cierpiących, o czym już była mowa. Tworzenie objawów jest w rzeczywistości odbieraniem sobie życia na raty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *