Wady i zalety identyfikacji i wypierania

Identyfikacja

Zalety

W procesie introjekcji (kształtowanie superego) człowiek przyswaja normy, które zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa i likwidują lęk przed rzeczywistością.

Wady

Kontroler (superego) zamienia się w wewnętrznego tyrana. Człowiek staje się niewolnikiem zinternalizowanych norm, traci więc wolność. Surowe superego może stać się przyczyną nerwicy. Przez identyfikację z agresorem i autorytetem jednostka uciska i gnębi innych zgodnie z zasadą: jak ty mnie, tak ja tobie (ale z nawiązką). W ten sposób ucisk i krzywda są przenoszone na kolejne ofiary.

Wypieranie

Zalety

Niemożliwe do zrealizowania pragnienia i nieprzyjemne treści są wypierane ze świadomości przede wszystkim po to, żeby zapewnić sobie spokój. Strusia polityka daje chwilowe uczucie ulgi i tymczasowo rozładowuje napięcie.

Wady

Utrzymanie wypartych treści pochłania sporo energii psychicznej, co prowadzi do ogólnej utraty witalności. Wypieranie problemów pozwala zapomnieć o nich jedynie chwilowo. Przetrzymywanie wypartych treści  w podświadomości powoduje permanentne napięcie nerwowe i grozi utratą zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *